Spawanie za pomocą lasera to jedna z najbardziej popularnych metod łączenia metalowych elementów. Dlaczego? Przemawia za nim duża wydajność, a przy tych wszechstronność – o wiele większe niż w przypadku tradycyjnego spawania MMA, TIG czy MIG. Jeśli odpowiednio dobierzesz parametry, laserowe spawanie pozwala na uzyskanie wytrzymałej, a przy tym estetycznej spoiny wysokiej jakości. Poznaj lepiej tę metodę!
Na czym polega praca z laserem?
Spawanie laserowe wyróżnia się możliwością łączenia nawet drobnych, cienkich elementów bez nieestetycznych odgięć czy zniekształceń. Wszystko dzięki niskiej temperaturze pracy, przez co przewodzenie ciepła na materiał jest niewielkie. Ta zasada sprawdza się szczególnie w spawaniu sprzętów elektronicznych czy w branży jubilerskiej.
Spawanie wiązką laserową LBW (Laser Beam Welding) to inaczej stapianie materiałów z wykorzystaniem wiązki światła o dużej gęstości mocy. W tym procesie nie trzeba korzystać z żadnego spoiwa – sama wiązka laserowa wystarczy. Jeśli jednak zależy Ci na obniżeniu efektów cieplnych w jeziorku ciekłego metalu, możesz zastosować drut spawalniczy do skutecznego wypełnienia spoiny.
Gdzie można wykorzystać spawanie laserowe?
Laser można zastosować do łączenia różnorodnych materiałów, takich jak:
- stal konstrukcyjna,
- metale trudnotopliwe,
- stal węglowa,
- stal stopowa,
- magnez,
- stal niskostopowa,
- tytan,
- duplex,
- aluminium,
- miedź,
- nikiel,
- metale aktywne chemicznie.
Spawanie laserem marek takich jak Trumpf daje także możliwość nietypowych połączeń, np. między aluminiowymi elementami.
Ta metoda sprawdza się także w innych gałęziach przemysłu, jak lotnictwo czy motoryzacja. Lasery są popularne w medycynie, stomatologii, ale także w stoczniach przy budowie statków. Radary, czujniki, rozruszniki czy pompy to tylko niektóre z urządzeń i sprzętów, z których powszechnie korzysta się z tych dziedzinach, a w produkcji których dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdza się spawanie laserowe.
Powiązane tematy
Sprawdź ofertę skrawanie24.pl na frezy do grawerowania, frezy stożkowe i tarczowe
Jakie etykieciarki stosuje się na liniach produkcyjnych?
Tokarki CNC – nowoczesne rozwiązania dwukanałowe