Maszyny rolnicze to niezbędny element wyposażenia każdego współczesnego gospodarstwa rolnego. Nowoczesne technologie sprawiają, że maszyny rolnicze są coraz bardziej wydajne. Warto jednak pamiętać, że kluczowa jest ich regularna konserwacja. Tylko maszyny utrzymane w dobrym stanie mogą przysłużyć się w gospodarstwie.
Regularność przede wszystkim
Zdarza się, że niektóre urządzenia rolnicze są używane kilka razy w sezonie. Warto wykorzystać moment ich postoju na przeprowadzenie podstawowego przeglądu. Nie chodzi tu o pełną konserwację, która odbywa się po sezonie.
Maszyny wykorzystywane kilkukrotnie w sezonie powinny być przynajmniej oczyszczone z brudu. Uzupełnienie lakieru również jest wskazane. W końcu to w miejscach ubytku powłoki lakierniczej powstają ogniska korozji.
Konserwacja po sezonie
Większość rolników stara się konserwować swoje sprzęty po zakończeniu sezonu. Ma to ogromne znaczenie dla przyszłego ich użytkowania. Maszyny niekonserwowane regularnie mogą zepsuć się podczas zbiorów, znacznie utrudniając tym pracę całego gospodarstwa. Dlatego po zakończeniu sezonu warto poświęcić chwilę na dokładną konserwację urządzeń.
Podstawą przeglądu maszyn jest ich dokładne wyczyszczenie. Na ogół odbywa się ono przy użyciu wody pod ciśnieniem. Delikatne elementy są czyszczone szczotkami. Podczas procesu mycia należy zwracać szczególną uwagę na filtry, łożyska czy uszczelki. Zalanie tych elementów może prowadzić do ich uszkodzenia.
Zaraz po umyciu maszyn, warto uzupełnić wszelkie ubytki powłok lakierniczych oraz uzupełnić smary, które mogły zostać zmyte podczas czyszczenia. Kolejnym krokiem jest demontaż oraz umycie pasków klinowych w ciepłej wodzie. Zabieg ten wpływa na przedłużenie możliwości korzystania z takich pasków. Wiele maszyn wymaga również dokładnego wyczyszczenia łańcuchów. Tutaj najlepiej sprawdza się nafta oraz porządna szczotka.
Oprócz samych zabiegów konserwacyjnych, warto również odpowiednio przygotować maszyny na nadchodzącą zimę. Wielu rolników decyduje się na demontaż akumulatorów. Warto jednak pamiętać, że powinny być one ładowane przynajmniej co trzy miesiące by zachować swoje właściwości. Obniżenie ciśnienia w oponach na okres zimowy również staje się coraz częstszą praktyką. W zależności od maszyn, wielu rolników sprawdza również stan hydrauliki oraz aktualne zużycie podzespołów.
Odpowiednia konserwacja maszyn rolniczych jest kluczowa dla poprawnego ich działania. Rolnicy bagatelizujący proces konserwacji ryzykują awarią sprzętu z sezonie, co często wiążę się z ogromnymi stratami. Warto więc przeprowadzać przegląd maszyn zaraz po sezonie i niezwłocznie dokonać ewentualnych niezbędnych napraw. Czynności te znacznie zmniejszą ryzyko awarii maszyn podczas pracy.
Powiązane tematy
Sprawdź ofertę skrawanie24.pl na frezy do grawerowania, frezy stożkowe i tarczowe
Jakie etykieciarki stosuje się na liniach produkcyjnych?
Tokarki CNC – nowoczesne rozwiązania dwukanałowe