23 listopada 2024

Czym jest autoklaw i na czym polega jego praca?

Pasteryzacja żywności jest bardzo powszechną metodą na zabezpieczenie jej przed działaniem drobnoustrojów przy jednoczesnym zachowaniem wartości odżywczych. Jeżeli przeprowadzamy ją w naszym zakładzie przetwórstwa produktów spożywczych, musimy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie procedury. Najpowszechniej wykorzystywanymi urządzeniami są autoklawy, a w większej skali – autoklawy przemysłowe. Czym są te urządzenia i jaka jest zasada ich działania? Na co zwrócić uwagę wybierając autoklaw do firmy?

1. Czym jest proces pasteryzacji?

2. Czy autoklaw przemysłowy nadaje się do pasteryzacji żywności?

3. Jak wybrać najlepszy autoklaw parowy przemysłowy?

4. Na co zwrócić uwagę kupując autoklawy przemysłowe?

Czym jest proces pasteryzacji?

Pasteryzacja żywności jest bardzo starym i popularnym procesem sterylizacji i wydłużania przydatności jedzenia. Polega na ogrzewaniu produktów spożywczych w wysokiej – lecz nie przekraczającej 100 stopni – temperaturze, w zamkniętej przestrzeni. Dzięki temu jesteśmy w stanie pozbyć się drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych, tym samym czyniąc produkty spożywcze bezpiecznymi do spożycia bez wcześniejszej obróbki cieplnej. Najpowszechniejszymi produktami, które poddawane są procesowi pasteryzacji są jajka, mleko, przetwory owocowe, kompoty czy kiszonki.

Czy autoklaw przemysłowy nadaje się do pasteryzacji żywności?

Autoklaw to narzędzie bardzo często wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Jak najbardziej można wykorzystać je do przeprowadzenia procesu pasteryzacji. Wariant przemysłowy pozwala na umieszczenie w komorze większej ilości opakowań produktu przeznaczonego do obróbki, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać ją szybciej i sprawniej. Autoklawy zazwyczaj pracują w zakresie temperaturowym od 70 do 95 stopni Celsjusza, choć znajdziemy również maszyny przeznaczone do powolnej pasteryzacji.

Jak wybrać najlepszy autoklaw parowy przemysłowy?

Wybierając autoklaw przemysłowy powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby upatrzony przez nas model był w stanie pomieścić dostatecznie dużo opakowań produktu, a także nadawał się do pracy ciągłej. Co ważne, autoklaw służący do pasteryzacji nie powoduje utraty składników odżywczych w poddawanych obróbce produktach, tak jak ma to miejsce w procesie sterylizacji. Dzięki temu wybierając dobrą maszynę możemy z jednej strony nadal uczynić żywność bezpieczną do spożycia, a z drugiej nie pozbawiamy jej ważnych dla człowieka makro- i mikroelementów.

Na co zwrócić uwagę kupując autoklawy przemysłowe?

Decydując się na autoklaw przemysłowy powinniśmy przede wszystkim dopasować go do swoich potrzeb pod względem rozmiaru. Na rynku znajdziemy wiele różnych opcji, zarówno do ogromnych zakładów przetwórczych, jak i do mniejszych firm, jak na przykład winnica czy browar. Rozmiar maszyny warunkuje również to, jak dużo energii będzie ona zużywać, co jest istotne pod kątem planowania produkcji żywności, z którą na co dzień mamy do czynienia. Ostatecznie też należy upewnić się, że upatrzony przez nas model będzie odpowiadał naszym potrzebom związanym z jakością obróbki produktów spożywczych.

Autoklaw jest jednym z częściej wykorzystywanych maszyn w przemyśle. Często stosuje się go w procesie pasteryzacji żywności, ponieważ jest w stanie uzyskać i utrzymać wysoką temperaturę wymaganą do zaistnienia tego zjawiska. Wybierając autoklaw przemysłowy powinniśmy przede wszystkim wybrać model, który będzie dobrze wpisywał się w zapotrzebowanie naszej firmy.