Tokarki CNC są naturalną ewolucją obrabiarek konwencjonalnych. Tokarki już dawno przestały być tylko zwykłymi silnikami połączonymi z dwoma prowadnicami pod kątem prostym, na których ręcznie, za pomocą korb przesuwaliśmy narzędzie. W dzisiejszych czasach to potwory które nie dość że toczą, frezują czy dłutują, to jeszcze potrafią mieć i 8 sterowanych osi. 8 osi? Skąd? Jak? Odpowiedź jest oczywista – z pomocą przychodzą tutaj automaty tokarskie CNC i inne tokarki CNC dwukanałowe.
Standardowa tokarka CNC posiada 2 osie sterowane – X (średnicową) i Z (wzdłużną). Bardziej zaawansowane modele mogą posiadać oś Y (poprzeczna do X) oraz pozycjonowanie wrzeciona dodatkowym serwonapędem, co sumarycznie składa się na sterowane 4 osie. Jeżeli teraz cały ten układ zdublujemy, tworząc tokarki CNC dwukanałowe i uzbroimy je w drugie wrzeciono zdolne przechwycić przedmiot obrabiany z głównego wrzeciona, to uzyskamy obrabiarkę ośmioosiową, a właśnie w takiej kinematyce obecnie najczęściej spotykamy automaty tokarskie CNC.
Obecność dwóch kanałów (a co za tym idzie dwóch programów obróbkowych) sprawia, że co do zasady należy rozważyć obróbkę jak na dwóch maszynach jednocześnie, przy czym obie z nich realizują swoje skrawanie wewnątrz jednej obudowy i mogą komunikować się ze sobą i wykorzystywać wspólnie niektóre z narzędzi. Zwykle proces obróbkowe na takie tokarki CNC projektujemy w ten sposób, aby oba kanały (oba zamocowania klasycznej tokarki CNC) zajmowały podobną ilość czasu, dzięki czemu proces wykonywania przedmiotu trwa ciągle bez postoju jednego z kanałów, w oczekiwaniu na przechwyt materiału. Jest to zwłaszcza istotne w obróbce wysokoseryjnej, którą zwykle wykonują automaty tokarskie CNC.
Automaty tokarskie CNC, poza wspomnianymi wcześniej zaletami, mają niestety jedną bardzo istotną wadę – są stosunkowo drogie. Nowe tokarki CNC o takiej kinematyce zwykle zaczynają się w cennikach od 200 000 Eur, co oznacza, że sporo firm decyduje się na zakup produktów używanych. W tym celu powstał portal Obrabiarka.pl – platforma ogłoszeniowa służąca do sprzedaży i zakupu obrabiarek, narzędzi, części zamiennych i innych elementów potrzebnych przy obróbce skrawaniem. Od obecnych portali ogłoszeniowych i aukcyjnych odróżnia ją nastawienie na konkretną grupę produktową, co oznacza że zarówno filtry, kategorie jak też baza użytkowników jest dopasowana pod potrzeby firm obróbkowych.
Powiązane tematy
Sprawdź ofertę skrawanie24.pl na frezy do grawerowania, frezy stożkowe i tarczowe
Jakie etykieciarki stosuje się na liniach produkcyjnych?
Spawanie tradycyjne czy laserowe? Sprawdź, dlaczego warto postawić na laser!